fbpx
סל קניות

סל קניות

מי מפחד מרשלנות רפואית? | דוד מנדס-נשיא

“מי מפחד מרשלנות רפואית?” מאת דוד מנדס-נשיא

הבריאות שלנו היא נכס יקר. לרוב אנחנו לא נותנים עליה את הדעת כלל, כאילו היא עניין מובן מאליו, אבל החיים מלאי הפתעות – פציעות, תאונות ומחלות שמאלצות אותנו לפגוש במערכת הרפואית ולהזדקק לה. איך נגיע למפגש הזה עם המערכת הרפואית: תמימים? משליכים עליה את יהבנו? מסירים את אחריותנו לבריאותנו? סוגדים לרופאים שמטפלים בנו? שאלה זאת עלולה להיות בעלת השפעה מכרעת על עתיד חיינו, ולכן ישנה חשיבות רבה שהמטופל יכיר מה הבעיה הרפואית שלו לפני שהוא הולך לרופא.

בספרו “מי מפחד מרשלנות רפואית?” פורשׂ בפנינו פרופ’ דוד מנדס-נשיא בשפה עשירה ומדויקת מניסיונו העמוק, הרחב וארוך השנים כמנתח בכיר וכמנהל מחלקה ומרכז לניתוחים אורתופדיים, מקרים דמיוניים בהשראת המציאות כסיפורי מקרה דרמטיים ושוזר בין המקרים דיונים של קבוצת חברים.

סיפורי המקרה נותנים לנו מושג חשוב על אופן ההתנהלות של המערכת, על חמשת החטאים, לדעתו של המחבר, בהתנהלות רשלנית בטיפול בחולים שגוררת את הרופאים אל מדרון חלקלק, על הקלות שבה סיבוכים יכולים להתרחש ועל דרכם של רופאים בניהול מצבים כאלו. למרות המושגים הרפואיים המופיעים בו שפת הספר שווה לכל נפש, וכל אדם יכול להיתרם רבות מהמידע ומהעצות שהמחבר משיא לקוראיו.

הספר ערוך כאסופה של כעשרים מקרים דמיוניים השאובים מהמציאות של טיפולים רפואיים שהסתיימו בכישלון. כל מקרה עומד בפני עצמו כשחוט של שיחה מחיי היום-יום מקשר ביניהם. הדמויות בספר כולן דמיוניות. עם זאת, “המציאות עולה על כל דמיון” והאירועים המתוארים בספר אופייניים למציאות של עולם הרפואה והמשפט, ועל כן ניתן ללמוד מהם ולהפיק את הלקחים המתחייבים.

“אז מי מפחד מרשלנות רפואית? התשובה המתבקשת היא שכל אדם צריך לחשוש מרשלנות רפואית. מלבד הידע המוצע בספר, הכולל הן פרק חשוב בכירורגיה אורתופדית והן תובנה של הדיון המשפטי בתחום המשפט הרפואי, הספר מלמד אותנו על עצמנו כחולים” (פרופ’ אמנון כרמי).

“לפנינו ספר יוצא דופן אשר ירתק את כל העוסק ברפואה ובמקצועות משיקים לה )סיעוד, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ואחרים). הוא משלב חומר רפואי מתחום האורתופדיה והשתלות המפרקים, שמוסבר בצורה מובנת לכל, עם עולם התביעות בגין רשלנות רפואית ועם הנעשה באולם בית המשפט בעת דיון בהן” (פרופ’ יונתן הלוי).

פרופ’ דוד (ג’ורג’ו) מנדס-נשיא, תושב חיפה, נולד ברומא למשפחת רופאים. סבו פרופסור מנדס, ניהל את בית החולים של הצלב האדום ברומא. בשנת 1939 עלתה משפחתו לארץ ואביו וסבו היו ממובילי הטיפול במחלת השחפת ובמיגורה. בין השנים 1955 ל- 1963 התחרה בסיוף וזכה ברציפות באליפות ישראל. בשנת 1955 החל את לימודיו בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים במסגרת העתודה האקדמית, ובסיומם שירת כרופא בגדוד 52 של חיל השריון.

בשנת 1965 יצא עם משפחתו לניו יורק בה התמחה והשתלם בכירורגיה אורתופדית. בסיום השתלמותו הוענק לו תואר פרופסור והוא הקים מרפאת ניתוחי ירך בבית חולים בניו יורק. במלחמות ששת הימים ויום הכיפורים הגיע לארץ כדי ליטול חלק כקצין רפואה. בשנת 1975 חזר לישראל ועד פרישתו בשנת 2002 ניהל את המחלקה לכירורגיה אורתופדית ואת המרכז להשתלת מפרקים במרכז הרפואי בני ציון בחיפה.מפחד מרשלנות רפואית?

 

פרופ’ דוד מנדס-נשיא ניהל במשך 27 שנה את המחלקה לכירורגיה אורתופדית והמרכז להשתלת מפרקים בבית החולים בני ציון בחיפה והקים דור של מנתחים אורתופדיים מנהלי מחלקות בארץ.  המחלקה התמחתה בתחום החלפות מפרקים במשתלים מלאכותיים, במיוחד של מפרקי הירכיים והברכיים. ב37 שנות פעילותו הקלינית פרסם יותר ממאה מאמרים וסרטים רפואיים, ערך כנסים בין-לאומיים, חקר פיתוח של חומרים ביו-רפואיים, שימוש במגוון אנרגיות לעידוד גדילת עצם ותכנון מכשור אורתופדי וטכניקות כירורגיות בשיתוף עם הטכניון, מוסדות אקדמיים בארץ ובחו”ל ותעשיות עתירות ידע. מנדס-נשיא עוסק כיום בכתיבה על מגוון נושאים אורתופדיים ובחוות דעת על רשלנות רפואית ומניעתה.

“מי מפחד מרשלנות רפואית? – תובנות על רפואה ומשפט” מאת דוד מנדס-נשיא. הוצאת ספרי ניב. 298 עמודים, מחיר לצרכן 98 ש”ח. להשיג בחנויות הספרים ברחבי הארץ ובחנויות הספרים המקוונות במהדורה מודפסת או אלקטרונית.

No Replies on

מי מפחד מרשלנות רפואית? | דוד מנדס-נשיא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

error

נהנים מהבלוג הזה? אנא שתפו:)