fbpx
סל קניות

סל קניות

איך ניתן לבטל דו”ח חניה? 10 טיפים שיחסכו לכם כסף וזמן יקר

איך ניתן לבטל דו”ח חניה? 10 טיפים שיחסכו לכם כסף וזמן יקר

מצוקת חניה איננה תופעה חריגה בערים כמות תל אביב, ראשון לציון, בת ים ועוד. כך, אנחנו נתקלים לא אחת במקרים שבהם פקח החניה מושיט את ידו לפנקסו ורושם לחובתנו דו”ח חניה בסך 100 ₪ במקרה הטוב או בסך 250 ₪ אם חנית בראשון לציון או בת”א, אפילו במקום הידוע כסובל ממצוקת חניה. סיטואציה זו מביאה אותנו לשאול את עצמנו: “איך ניתן לבטל דו”ח חניה?”. תופתעו לגלות שאף אם שילמתם את עלות דו”ח החניה, תוכלו לבטלו ולקבל החזר כספי בגינו בהתאם לטיפים שאביא בפניכם בהמשך.

בעקבות זעמם של מספר תושבים על רקע השתת דו”חות חניה יתר על המידה, לשיטתם, היו מי שסברו כי קנסות החניה נגבו שלא כדין, ועל כן הוגשה נגד עיריית תל אביב תובענה ייצוגית לבית המשפט המחוזי בת”א (ת”צ (ת”א) 23538-10-14 איגרא נ’ עיריית תל-אביב). עם זאת התיק הגיע להכרעתו של בית המשפט העליון שפסק כי לא ניתן להגיש תובענה ייצוגית נגד רשות מקומית להשבת קנסות ששולמו בגין עבירות חניה, היות שקנסות חניה אינם נחשבים ל”תשלום חובה” המהווה עילה להגשת תובענה ייצוגית. בית המשפט העליון העלה נימוק נוסף, החשוב לא פחות: התובענה הייצוגית אינה ההליך המתאים לתקיפת קנסות חניה, משמדובר בהליך פלילי (בר”מ 7302/16 עיריית תל אביב נ’ איגרא (2018)).

דו”חות החניה מבוססים על חוקי עזר הנחקקים ע”י מועצת העיר, ואף שחלקנו לא רואים את חוקי העזר העוסקים ב”העמדת רכב וחנייתו” בעין יפה, דרך המלך לתקיפת חוק עזר שבעינינו אינו סביר היא בתקיפתו הישירה באמצעות הגשת עתירה מינהלית (ע”א 4291/17 עו”ד אלפריח נ’ עיריית חיפה (2019)).

המציאות בשטח

אוכל להעיד מ”השטח” כי לעתים אנחנו נתקלים בעוולות שאין שני להן, כפי שקרה לחמי בעת שקיבל דו”ח חניה בסך 250 ₪ (!). על מה ולמה? הפקח ראה כתב בדו”ח החניה כי רכבו “חסם נתיב נסיעה וגרם להפרעה במקום“. מפאת מצוקת החניה בשכונה, חמי החנה את רכבו במקביל למקומות החניה המסומנים שעל יד בניין מגוריו, ולשיטת הפקח, מדובר בחסימת נתיב נסיעה, כשלמעשה נהגים יכלו לנסוע בחופשיות מסביב לרכבו כך שלא הייתה הפרעה כלל וכלל. לפיכך חמי הגיש לעיריית ראשון לציון בקשה לביטול דו”ח החניה.

מה הייתה תגובת העירייה?  

כמובן שהעירייה מיאנה במתן תשובתה לבקשתו של חמי אף על פי חובתה לתת מענה בתוך 45 ימים על פי חוק ההנמקות, משאין כל הסדר חוקי אחר המסדיר זאת. במעבר חד – העירייה ביטלה את דו”ח החניה בתנאי שחמי לא יפר את חוקי העזר הנוגעים להסדרת החניה בעיר במשך השנה הקרובה מיום קבלת מכתבה. נראה כי גם העירייה לא הייתה בטוחה בצדקת פקח החניה והציעה לחמי, האזרח הקטן, לבטל את דו”ח החניה בצירוף התנאי לפיו לא יחנה בצורה לא חוקית בשנית במהלך השנה הקרובה.

על רקע המציאות העגומה בשטח, ראיתי לנכון להביא בפניכם מספר טיפים שיעזרו לכם כיצד להתמודד עם הודעת ברירת המשפט והקנס עקב השתת דו”ח החניה על שמשת רכבכם, ולעתים הדו”ח יישלח אליכם בדואר רגיל.

טיפ #1 – צלמו את הרכב!

קיבלתם דו”ח חניה? הכי חשוב – צלמו את רכבכם! כמובן שלרוב פקח החניה יצלם את הרכב בעת או לפני שהניח את הדו”ח על שמשת הרכב, אולם לא תמיד ניתן לראות בתמונה את מצוקת החניה השוררת באזור שבו חניתם. כך לא תמיד התמונה צולמה בבירור.

טיפ #2 – בדקו מה רשום על גבי הדו”ח

פקח החניה תמיד ירשום על גבי דו”ח החניה מהו האיסור החוקי שבגינו נקנסתם בסכום של 100 ₪ או 250 ₪. לאחר שהבנתם מהו האיסור החוקי מתוך חוק העזר העירוני העוסק ב”העמדת רכב וחנייתו”, בדקו מהם פרטי האיסור החוקי בחוק העזר העירוני כדי לבחון האם באמת עברתם עליו.

טיפ #3 – בקשה לביטול דו”ח חניה – הפן הפרוצדורלי

לאחר קבלת דו”ח החניה על שמשת הרכב או בדואר, יש באפשרותכם להגיש בקשה לביטול דו”ח החניה לידי העירייה או החברה העירונית המטפלת באכיפת חוק העזר של העירייה בתוך 30 ימים ממועד קבלת דו”ח החניה. לעתים קרובות מדי העירייה או החברה העירונית לא תשיב לבקשת הביטול בתוך 90 ימים ממועד קבלת דו”ח החניה, ולכן אי תשלום הדו”ח במועד זה יגרור אחריו תוספת פיגור בגין איחור בתשלום הדו”ח. לפיכך מומלץ לא לחכות עד שמועד זה יעבור אף שאתם מחכים לתשובת העירייה או החברה העירונית ולשלם את הדו”ח או להגיש בקשה להישפט בתוך 90 ימים ממועד קבלת דו”ח החניה.

טיפ #4 – בקשה לביטול דו”ח חניה – התיישנות

לעתים ייתכן מצב שבו פקח החניה ישלח את דו”ח החניה בדואר אך לא תמיד תדעו מתי הצרה תיפול עליכם, אולם כשהדואר יגיע, בדקו את תאריך האירוע. מדוע? היה ומדובר באירוע שקרה לפני כשנה, הרי שתוכלו לטעון להתיישנות הדו”ח. כמו כן אם קיבלתם את דו”ח החניה לידיכם או הדו”ח נשלח אליכם דרך דואר ישראל אך טרם לקחתם אותו מסניף הדואר, והעירייה לא נקטה נגדכם הליכי גבייה במשך כ-3 שנים מאז – תוכלו לטעון להתיישנות הדו”ח, וממילא לביטולו. כמובן שאינני ממליץ לחכות לנקיטת פעולות גבייה מצד העירייה אך אם נקלעתם למצב זה, דעו כי יש באפשרותכם לטעון לביטול דו”ח החניה מחמת התיישנות בגבייתו.

טיפ #5 – בקשה לביטול דו”ח חניה – פגמים בדו”ח החניה

בדקו אם מי ששלח אליכם את הודעת הקנס הוא פקח חניה מוסמך, כלומר – מלוא פרטיו רשומים על גבי דו”ח החניה, אחרת אי בהירות בו ו/או השמטת פרט מפרטים אלה עלולים להביא לביטולו. בעת שעיניכם עוטות על דו”ח החניה שימו לב לפרטים, כגון: תאריך ושעה, היות שייתכן כי הפקח הנפיק את הדו”ח בשעות שאינן שעות פעילות האכיפה בעיר או באזור מסוים מהעיר באותה עת. כך גם ייתכן שהפקח הנפיק את הדו”ח בתווך שבין כניסת שבת ובין יציאת השבת כאשר שעות האכיפה אינן כוללות את יום השבת.

טיפ #6 – בקשה לביטול דו”ח חניה – אכיפה סלקטיבית

אם הפקח הניח את דו”ח החניה על שמשת רכבכם, צלמו את הרכבים החונים באותו מיקום ו/או אופן כדי שתהיה בידכם ראיה לטענת אכיפה סלקטיבית. משמעותה היא שהפקח בחר להנפיק לכם דו”ח חניה אך נמנע מלעשות כן לבעלי רכבים אחרים, כשרכביהם חנו באותו מיקום ו/או אופן האסורים על פי דין. חשוב לציין כי הדין מטיל עליכם את נטל הוכחת האכיפה הסלקטיבית מצד הרשות המקומית, ולפיכך עליכם להצטייד בראיות המעידות על הטלת דו”ח חניה לחובתכם כשבאותה עת הפקח לא הניח דו”חות חניה על שמשות רכבים אחרים שחנו באותו מיקום ו/או אופן האסורים על פי דין. מכאן שאמנם טענת האכיפה הסלקטיבית חזקה דיה כדי ביטול דו”ח החניה אך בעלת קושי מסוים להוכחה בזמן אמת.

טיפ #7 – בקשה לביטול דו”ח חניה – מצוקת חניה

בערים מסוימות, כמות ת”א וראשל”צ, ניתן לטעון למצוקת חניה כטענת הגנה מפני תשלום דו”ח חניה. כמובן שמדובר בטענה המעניקה לעירייה שיקול דעת, אף רחב יש לומר, כאשר לעירייה תהיה נטייה לקבל את טענתכם זו אם אתם תושבי העיר.

טיפ #8 – בקשה לביטול דו”ח חניה – המרת הדו”ח לאזהרה

אם אתם במקרה אזרחים שומרי חוק ולא ביצעתם עבירת חניה בחייכם או לכל הפחות לא נתפסתם מבצעים אותה, תוכלו לטעון במסגרת הבקשה לביטול דו”ח החניה להמרתו באזהרה. חשוב ביותר לציין בטענה זו כי אתם מקפידים על ציות לחוקי התנועה ולחוקי העזר.

טיפ #9 – בקשה להישפט

לאחר שניסיתם להידבר עם העירייה במסגרת הבקשה לביטול דו”ח החניה אך מאמציכם לא הועילו, יש באפשרותכם להגיש בקשה להישפט לבית המשפט לעניינים מקומיים שבקרבת מקום האירוע בגינו ניתן דו”ח החניה בתוך 90 ימים ממועד קבלת דו”ח החניה. במסגרת הבקשה להישפט תידרשו להעלות על הכתב טענות עובדתיות ו/או משפטיות, ולכן אמליץ לכם גם בשלב זה להיוועץ בעורך דין, ואם ידכם משגת – שכרו את שירותיו.

טיפ #10 – דרך המלך: הפעילו פנגו (או דומיה)

אם ברצונכם להימנע מאי נעימות שבדו”ח חניה, אנא, לכו על הדרך הבטוחה – הפעלת אפליקציה לתשלום בגין חניה, כמו למשל: פנגו, סלופארק וכדומה. אם עדיין קיבלתם דו”ח חניה, הגישו בקשה לביטול דו”ח החניה בצירוף פירוט התשלום לאפליקציה שעשיתם בה שימוש לצורך תשלום החניה.

*** אין באמור במאמר זה כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או לשמש כתחליף לייעוץ משפטי בידי עו”ד המתמחה בתחום הרשויות המקומיות ו/או במשפט פלילי-עירוני, אלא מדובר בחיווי דעה משפטית גרידא שאין בה כדי להוות מקור להסתמכות משפטית בצורה כזו או אחרת.

3 Replies on

איך ניתן לבטל דו”ח חניה? 10 טיפים שיחסכו לכם כסף וזמן יקר

  • בתור אדם שקיבל דו”ח בגין אי חבישת קסדה על אופניים חשמליים (בעקבות שינוי בחוק), בעייני תשלום דוחות חנייה נועד לרוב “להעשיר” את קופת העירייה.

    שלחתי מכתב לביטול ומפתיע כמה זה קל היום להגיש ערעור.

    בהצלחה לכל המערערים (טוב לא לכולם, לאלו שמגיע להם שיוותרו להם על הקנס).

  • האם הכתובת בה עמד הרכב, לא נכונה בדו”ח . האם זאת עילה לביטול הדו”ח ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

error

נהנים מהבלוג הזה? אנא שתפו:)